רחובות של שכונה שלמה יהיו על שמן של נשים- מרביתן נשים מובילות ממוצא מזרחי

דוגמא לכולם- ראש העיר הביא להחלטה תקדימית: רחובות של שכונה שלמה יהיו על שמן של נשים- מרביתן נשים מובילות ממוצא מזרחי. בנוסף אישר קריאת רחוב על שמה של עליזה בגין רעייתו של מנחם בגין ז"ל

ראש העיר רוביק דנילוביץ' הביא להחלטת ועדת השמות ולמליאת העירייה הצעה לקרוא רחובות על שמן של שלוש עשרה נשים, מרביתן ממוצא מזרחי, בשכונת כלניות החדשה. בין השמות: אוסנת בראזני הפייטנית המזרחית, רחל צברי הלוחמת, ברכה צפירה, סוזן דלאל ועוד. כבוד נוסף בקריאת שמה של עליזה בגין, רעייתו הצנועה של ראש הממשלה מנחם בגין האהוב.

דונה גרציה נשיא, אסנת ברזאני, סוזן דניאל-נטף, רחל צברי, שושנה שבבו, ברכה צפירה, ז'קלין כהנוב, מרים בן פורת, עדה גלר, רוזה גינצברג גינוסר, שרה עזריהו, עליזה בגין ופולה בן גוריון

מצטרפות לרשימה המפוארת של נשים פורצות דרך שיונצחו בשכונת כלניות בבאר שבע

ראש העיר רוביק דנילוביץ': "הנשים במדינת ישראל מונות לפחות מחצית מהאוכלוסייה, ולצערי דבר זה לא בא לידי ביטוי ביחס אליהן. החלטתי להוביל מהלך שבמסגרתו ייקראו יותר שמות רחובות ברחבי העיר על שמותיהן של נשים, מתוך מטרה להביא לידי ביטוי את תרומתן האדיבה של נשים פורצות דרך לחברה הישראלית ולעולם כולו. החלטה שכזו יכולה רק לכבד אותנו ובמקביל להעצים את פעילותן של אותן נשים שחוללו שינוי במגוון רחב של תחומי חיים והיוו מודל לחיקוי"

מועצת העיר באר שבע אישרה אמש (רביעי, 01/03) שמות רחובות נוספים בשכונת "כלניות" על שמן של נשים. הרשימה שאושרה כוללת את דונה גרציה נשיא, אסנת ברזאני, סוזן דניאל-נטף, רחל צברי, שושנה שבבו, ברכה צפירה, ז'קלין כהנוב, מרים בן פורת, עדה גלר, רוזה גינצברג גינוסר, שרה עזריהו, עליזה בגין ופולה בן גוריון.

מדובר ביוזמה של ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', לפיה יש לקרוא את כל שמות הרחובות בשכונת "כלניות" בצפון – מערב העיר, על שמן של נשים. מטרת היוזמה שאושרה בישיבת המועצה לפני כשנה להגביר את המודעות לתרומתן הגדולה של נשים פורצות דרך לעולם כולו ובפרט לחברה הישראלית. ועדת השמות העירונית גיבשה המלצות לשמות לאחר שדנה בשמותיהן של מאות נשים בהן זוכות פרס נובל, מנהיגות, נשים מהמקרא, סופרות משוררות, שחקניות, מדעניות ועוד.

מנתונים שאספה העירייה לפני כשנה בנוגע ליחס בין גברים לנשים בקריאת שמות הרחובות ברחבי העיר, עלה כי מתוך 63.5 אחוזים מהרחובות הקרויים על שם אישים, 57.5 אחוזים נקראו על שם גברים, ורק שישה אחוזים על שמן של נשים.

13 השמות שאושרו אמש מצטרפים לרשימה מכובדת וארוכה נוספת של 28 שמות שאושרו לפני כשנה בשכונת כלניות בהן רחובות ע"ש: שושנה דמארי, יפה ירקוני, עופרה חזה, נעמי שמר, אולגה שמיר, דליה רביקוביץ' וכן רבות מיקירות העיר באר שבע דוגמת ד"ר וילהלמינה כהן, טובה ברץ, ד"ר קריסטינה סיקורה.

תקציר פרטיהן של הנשים המובילות ופורצות הדרך על שמן יקראו רחובות בשכונת כלניות(שמות הנשים שאושרו בישיבת המועצה אמש):

 1. דונה גרציה נשיא

1510 – 1569 אשת עסקים, נדבנית ומדינאית יהודייה. ילידת פורטוגל.

 1. אסנת ברזאני

הרבנית אסנת ברזאני (מאות 17-16) למדנית, פוסקת הלכה, פייטנית ומקובלת, עמדה בראש ישיבה בכורדיסטן. הייתה ידועה בכינויה התנאית, בדומה לחכמי המשנה.

 1. סוזן דניאל-נטף

1916 – 2004 חוקרת היהדות ההלניסטית, פרופסור באוניברסיטת ליל ובאוניברסיטה העברית בירושלים. ילידת טוניסיה.

 1. רחל צברי

1909 – 1995 חברת כנסת מטעם מפא"י, חברת ארגון ההגנה. עסקה בנושאי חינוך, דת ומדינה וקידום נשים.

 1. שושנה שבבו

1910 – 1992 סופרת ארץ ישראלית, בת למשפחה ספרדית שמקורה בצפת. יצירותיה עסקו במעמד האשה בת עדות המזרח

 1. ברכה צפירה

1910 – 1990 זמרת פופולרית בארץ ישראל החל משנות ה-30, חלוצה בזמר העברי. שירתה היוותה אבן דרך ביצירת סגנון מוזיקלי ישראלי מקורי. ילידת ירושלים להורים עולים מתימן.

 1. ז'קלין כהנוב

1917 – 1979 סופרת, מבקרת ספרות ישראלית ילידת קהיר

 1. מרים בן פורת

1918 – 2012 שופטת בית המשפט העליון ומבקרת המדינה בשנות התשעים. היא הייתה האישה הראשונה שמלאה את התפקידים האלו במדינת ישראל. ילידת בלארוס.

 1. עדה גלר

1888 – 1949 רואת החשבון הראשונה בישראל. אשת חינוך ופעילה בהתאחדות נשים לשוויון זכויות ובארגון נשים אקדמיות.

 1. רוזה גינצברג גינוסר

1890 – 1979 האישה הראשונה שקיבלה רישיון לעריכת דין. יו"ר ויצ"ו העולמית, חברה בהנהלת עליית הנוער ובוועד הפועל של ההסתדרות הציונית העולמית.

 1. שרה עזריהו

1873 – 1962 פעילה ציונית שנאבקה למען מתן זכות הבחירה לנשים. אשת חינוך. ילידת לטביה.

 1. עליזה בגין

1920 – 1982 רעייתו של ראש הממשלה מנחם בגין. פעילה ציונית. היתה שותפה לבעלה בפעילות המחתרתית באצ"ל. ילידת גליציה.

 1. פולה בן גוריון

1892 – 1968 רעייתו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. אחות במקצועה ופעילה במפלגת פועלי ציון.  הייתה שותפה לבעלה בפעילותו להקמת המדינה המדינה.  ילידת מינסק.

 

 

השאר תגובה