אוניברסיטת בן-גוריון תעניק את פרס שאול בן-שמחון לשנת תשע"ז לחוקר המרוקאי-מוסלמי-אמריקאי פרופ' עומר בום (Aomar Boum) על חקר יהדות צפון אפריקה

אוניברסיטת בן-גוריון תעניק ביום רביעי הקרוב (14.6.2017) את פרס שאול בן-שמחון לשנת תשע"ז לחוקר של יהדות צפון אפריקה . חתן הפרס השנה, שיינתן לראשונה, הוא פרופ' עומר בום (Aomar Boum) – חוקר מרוקאי-מוסלמי-אמריקאי מאוניברסיטת UCLA ,שכתב רבות על יהודי מרוקו ועל יחסי יהודים-מוסלמים באותה ארץ. פרופ' בום הוא אישיות מיוחדת ומרתקת. הוא נולד וגדל בכפר בסהרה בו התגוררה בעבר גם קהילה יהודית. התנסות זו הניעה את דרכו המחקרית לעתיד. הוא כתב מספר רב של ספרים בנושא, אך מעבר למחקר הוא פעיל בקשר שבין יהודים למוסלמים ורואה חשיבות מיוחדת בהוראת הזיכרון והמורשת היהודית המרוקאית במרוקו.

הפרס יוענק מטעם הקרן למחקר יהדות צפון אפריקה, שהוקמה לאחרונה במשותף על ידי האוניברסיטה והארגון העולמי של יהודי צפון אפריקה, ביזמת הארגון ונשיאת האוניברסיטה. מדובר בקרן חדשה, שבראשנה עומדת ד"ר אורית אוקנין-יקותיאלי , מרצה במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטה.

פרופ' עומר בום הוא אנתרופולוג והיסטוריון חברתי-תרבותי העוסק בייצוג תרבותי וחברתי ובשיח פוליטי של מיעוטים דתיים ואתניים במזרח התיכון ובצפון אפריקה ובפרט של יהודי מרוקו. מבחינה אקדמית מחקריו נמצאים בקו הקדמי של המפגש בין לימודי המזרח התיכון וצפון אפריקה, לימודי אסלאם, לימודי דת, לימודי אפריקה ולימודי יהדות. פרופ' בום נולד בכפר באזור הסהרה בדרום מרוקו, המשיך את לימודיו באוניברסיטאות מרקש ואל-אחוויין במרוקו ולאחר מכן ערך את לימודי הדוקטורט באוניברסיטת טוסון, אריזונה (ארה"ב). כיום הוא פרופסור באוניברסיטת קליפורניה UCLA.

–        בנימוקים להענקת הפרס נאמר כי בעשור וחצי האחרונים פרופ' בום חוקר באופן פעיל ואינטנסיבי את הקהילות היהודיות המרוקאיות במרוקו וברחבי העולם ואת האופן בו המוסלמים במרוקו זוכרים את יהודי ארצם.

–        מתמקד באנתרופולוגיה של יחסי יהודים מוסלמים בתקופה של אלימות בין-קבוצתית וחוקר פערים דוריים בדרכים בהם זוכרים את יהודי צפון אפריקה.

–        חוקר ומקדם נושא שנחשב כטאבו אקדמי בקרב רבים מן החוקרים בארצות המזרח התיכון וצפון אפריקה.

–        חוקר באופן ביקורתי ומעמיק את האופן בו עוצב סיפורם המחקרי של יהודי מרוקו במרוקו, בישראל וברחבי הדיאספורה של יהודי צפון אפריקה.

–        משתף פעולה עם חוקרי התחום מרחבי העולם, במחקר ובפרסום.

–        עוסק בהנחלת הידע אודות מורשת יהודי מרוקו במרוקו.

–        פרסם מספר רב של ספרים ומאמרים בנושא.

–        עוסק כעת בשני פרויקטים אתנוגרפיים-היסטוריים: "בית המלוכה, היהודים והפוליטיקה בתקופת השואה במרוקו משנות השלושים ועד ימינו", ו"יהודים וירטואליים: אתנוגרפיה של יהודים מרוקאים ברשת".

לפרטים נוספים – יו"ר וועדת הפרס ד"ר אורית אוקנין-יקותיאלי, טל'- 0544629870 , מייל- oritye@gmail.com