מענק מחקר בין-לאומי נדיב להאצת התקדמות בגילוי של סרטן

חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב משתפים פעולה עם קבוצת הסטארט-אפ RAM הגרמנית.

חוקרי הנדסת אלקטרואופטיקה מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב קיבלו מענק חשוב לארבע שנים מקבוצת RAM הגרמנית היושבת בצוויברוקן, על מנת לפתח חיישן מבוסס אופטיקה חדש, שיהיה כמה שפחות פולשני ובעל יישום כפול – כימי וביולוגי.

מטרת הפרויקט המשותף היא לפתח חיישן שיזהה נוגדנים בדם, כולל בריכוזים נמוכים ביותר, המוכרים כסימן להתפתחות מחלות כמו סרטן, גידולים ועוד. המטרה הסופית היא לסייע למוסדות הבריאות להתחיל לאבחן מחלות ולטפל בהן מוקדם יותר וטוב יותר.

"אנחנו מתאימים את טכנולוגיות החיישנים הקיימות שלנו כדי שנוכל לזהות כמויות קטנות מאוד של רכיבים כימיים וביולוגיים בנוזלים ובגז, בריכוזים הנמוכים הרבה יותר מחלקים למיליארד" אומר פרופ' גבי סרוסי, מנהל הפרויקט באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. "התוצאות יהפכו כל טיפול פוטנציאלי, כולל כימותרפיה, ליעיל ביותר".

החיישן יכיל טבעות מוליכות גלי אור מיניאטוריות בקוטר של כמה מאות מיקרומטרים בלבד, יורכב על שבב מוליך למחצה ויצופה בקולטנים כימיים או ביולוגיים שיאספו את החומרים שיזוהו. לדוגמה, כשכמות מזערית של דם מונחת על רזונטור הטבעת המוליך גלי אור, הקולטנים יזהו נוגדני סרטן המחוברים אליהם וימשכו אותם. החיישן הזה יכול לזהות אפילו כמויות זעירות של נוגדנים, ובכך להתריע על גידולים מתפתחים או עתידיים.

"החיישנים שאנחנו מפתחים לקבוצת RAM יכולים לשמש בשתי דרכים שונות: דרך של חישה אופטית מלאה או דרך המשלבת חישה אופטית עם חיישן אלקטרוני" מוסיף סרוסי. "אנחנו נרגשים מאוד משיתוף הפעולה הזה, מהפוטנציאל הגלום בו ומההזדמנות למנף את הידע שלנו באופטיקה ובספקטרוסקופיה."

החיישן צפוי להועיל בתחומים שונים בתעשייה, משום שהוא יכול לזהות כימיקלים באוויר או לבצע משימות חישה אחרות, שיכולות להיות שימושיות בתעשיות ובתפקידים רבים.

מייסד קבוצת RAM, אייל רם, שרד מחלת סרטן ממושכת, ועכשיו מחזיר לקהילה המדעית במטרה לעזור לחולי סרטן ולחולים אחרים ברחבי העולם. רם היה נער כשנלחם במחלה. מסירותו האישית לעבודתו הקנתה לו הצלחות והוקרות רבות, ובהן גם קבוצת RAM.

קבוצת RAM, שנוסדה ב-2010, היא סטארט-אפ בין-לאומי מוביל המפתח ומייצר Sensotronics – מיקרו-חיישנים רגישים ביותר בעלי כוח נמוך ומכשירי ויסות אותות. הקבוצה זוכה לתמיכה של משקיעים חזקים, יש לה משרדים בגרמניה, בסינגפור ובישראל, והיא משתפת פעולה עם אוניברסיטת קייסרסלאוטרן בצוויברוקן, גרמניה. כדי להוסיף משאבים ומאמצי חדשנות פנים-ארגוניים ומקומיים, רם נפגש באופן אישי עם צוותי מחקר ישראלים מובילים לשיתופי פעולה.

שיתוף הפעולה ההתחלתי מתוכנן להימשך ארבע שנים, וניתן להרחיבו לתקופה ארוכה יותר. חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ב.ג. נגב טכנולוגיות, מפקחת על שיתוף הפעולה.

"זו דוגמה אחת ליותר ממאה שיתופי פעולה בתעשייה שאנחנו עושים בכל שנה," אומר נטע כהן, מנכ"ל ב.ג. נגב. "זה מצביע על יכולות המחקר יוצאות הדופן של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ועל הפתיחות שלנו לשיתופי פעולה בתעשייה. לא רק חברות גדולות פונות אלינו לשיתופי פעולה מחקריים, אלא גם חברות סטארט-אפ כמו קבוצת RAM".