אירוע שלא מהעולם הזה: שבוע החלל העולמי נוחת בבאר שבע

משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף עם סוכנות החלל הישראלית מציינים את שבוע החלל העולמי בבאר שבע, ביום חמישי הקרוב, 5/10 (מוצאי סוכות), ומזמינים אתכם לקחת חלק במגוון הרצאות "על הבר", ללא תשלום:

  1. "חלל חדש – הסטארטפים שעבורם השמיים הם לא הגבול"

מנחה: מעיין פרילוק – כתבת הטכנולוגיה והחדשנות של "קשת" ערוץ 2.

עורך תוכן: איתי נבו – עורך ראשי של אתר מכון דוידסון מבית מכון ויצמן למדע

אודות המפגש:

בואו להכיר את סטרטאפי החלל הישראלים וכיצד הם הולכים לשנות את העולם. אשת התקשורת מעיין פרילוק תסקור עבורנו את הענף, לצד ראיונות מצולמים עם יזמים בתעשייה, כאלה ש"עשו את זה" או "עושים את זה".

מהמפגש הזה, תצאו עם הרבה חומר למחשבה ובעיקר השראה- החלל ממש פה וזה הזמן להצטרף לעגלה או לחללית…

מיקום: לולה – רחוב סמילנסקי 38 – בשעה 21:30

  1. "מדריך הטרמפיסט לחלל – היכרות למתחילים"

מרצה: עדן אוריון – חובב חלל מושבע, בונה ומשפץ טלסקופים, יו״ר ועד מנהל עמותת מידברן, עוסק באמנות כ-15 שנים, חוקר ומרצה בתחום הטכנולוגיה והמולטימדיה.

_________________________________________________________________
____________________________________________________________________

תוכן ההרצאה:

את עיר הולדתכם אתם מכירים וגם את ארץ מולדתכם, אבל מה לגבי שאר היקום? הרצאה דינאמית, שתאפשר לכם להכיר את היקום בו אנחנו נמצאים. בהרצאה נעסוק בגרמי השמיים השונים, למן הקרובים ביותר במערכת השמש, בגלקסיה וביקום המוכר לנו. במהלך ההרצאה נערוך חידון אינטראקטיבי,. בתום ההרצאה יכולו המשתתפים להציץ בשמים באמצעות טלסקופ גדול ולקבל הסבר על גרמי השמים הנצפים.

מיקום: כפרה בר – רחוב סמילנסקי 23 – בשעה 20:00

  1. "עתידנות בחלל מפי הרובוט"

מרצה: ד"ר רועי צזנה – חוקר עתידים בינלאומי, ומחבר הספרים: "המדריך לעתיד" ו"השולטים בעתיד: הון-שלטון, טכנולוגיה, תקווה".

תוכן ההרצאה:

בואו להכיר ולשמוע את ד"ר רועי צזנה המסביר דרך הרובוט שלו (כן – הרובוט יעביר את ההרצאה) על יישוב החלל העתידי – בטווח הקצר והארוך: המירוץ החדש לחלל שמתממש בזכות החברות הפרטיות ובראשן SpaceX; היכולת לכרות מחצבים מהחלל שיביאו לקיומה של תעשיית חלל ענפה, הקמת מושבות במאדים, מעליות החלל של העתיד הרחוק ועוד.

מיקום: בר עתיקה – רחוב סמילנסקי 13 – בשעה 20:30

  1. "תהיו בריאים: איך בני אדם יתקיימו בחלל?"

מרצה: ד"ר ערן שנקר -טייס ורופא תעופתי, ראש מרכז המחקר לרפואת תעופה וחלל במכון פישר. מומחה ביזמות של טכנולוגיות הייטק בשילוב עולם הרפואה. כרופא תעופתי הוכשר על ידי נאס"א (NASA) לתפקיד רופא חלל. משמש כזרוע של המחלקה הקלינית של נאס"א בישראל.

שימש כרופא האחראי לאותם ניסויים במשימתו של אילן רמון ז"ל במשימת "קולומביה".

נבחר על ידי האמריקאים ללוות את המחקר הרפואי הישראלי במשימת מעבורת החלל האחרונה ב-2011.

תוכן ההרצאה:

ד"ר ערן שנקר, יסקור את חקר החלל וראשיתו, המחקרים הביו-רפואיים שבוצעו בחלל והשפעות החלל על הפיזיולוגיה של גופינו – ממערכות השלד והעצמות ועד המוח והשינה – נדון גם בשאלות: כיצד חושבים שנצליח לחיות על מאדים? האם גוף האדם יכול ללדת בחלל? מדוע חובה לעשות 2 שעות ספורט בכל יום, בקיצור- האם אנחנו והחלל זה משהו לטווח רחוק ?

מיקום: בר ברון – רחוב האבות 36 – בשעה 21:00

  1. "איפה ET: החיפוש אחר חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ"

מרצה: אילן מנוליס – מנהלו של מצפה הכוכבים במכון ויצמן למדע.

הישראלי הראשון שאסטרואיד נקרא על-שמו ומי שהקים שלושה מצפי כוכבים בישראל. החל את דרכו כאסטרונום חובב לפני יותר משלושה עשורים, בשנות פעילותו הרבות תרם מנוליס להאדרת תחום האסטרונומיה בציבור הישראלי.

תוכן ההרצאה:

ההרצאה עוסקת באחד הנושאים המסקרנים והמרתקים מכולם – אפשרות קיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ בכלל וחיים תבוניים בפרט. האם ביקרו אותנו חוצנים? מה הסיכויים שהם קיימים? אם הם אכן קיימים, האם תיתכן תקשורת אתם עוד בימינו? מהן המגבלות אשר הפיזיקה מציבה בפנינו בבואנו לבצע חיפוש זה?

מיקום: כפרה מסעדה – רחוב סמילנסקי 23 – בשעה 21:00