הוקמה בבאר-שבע מעבדת חדשנות ראשונה מסוגה בעולם להתמודדות עם אתגרי הגיל השלישי

בהשקעה של יותר מחמישה מיליון שקלים ובשיתוף עם קרנות הביטוח הלאומי: הוקמה בבאר-שבע המעבדה החדשנית

מעבדת החדשנות, המדמה סביבת חיים של אזרחים ותיקים, הוקמה במרכז CDI שבנגב, על ידי CDI, עיריית באר-שבע, הביטוח הלאומי, אונ' בן גוריון, ארגון אש"ל (הג'וינט) וחברת עמל ומעבר

  • המעבדה תעסוק באתגרים שמורכבותם הולכת וגדלה עם הזדקנות האוכלוסייה והתארכות תוחלת החיים

  • בין הסטאראטפים שכבר פועלים במעבדה: פלטפורמת טלוויזיה לשיפור התקשורת בין הקשיש לבין המעגל המשפחתי הקרוב; פלטפורמת ניטור אלחוטית ניידת לחולים סיעודיים שמתריעה על נפילות, זיהומים ודיכאון ועוד     

מעבדת חדשנות ייחודית, ראשונה מסוגה, נחנכה השבוע (חמישי, 21/12) בבאר-שבע. המעבדה, אותה מוביל המרכז לחדשנות דיגיטלית (CDI-NEGEV) תתמקד באתגרים עמם מתמודדים בני הגיל השלישי והרביעי בישראל, ותקדם מציאת פתרונות באמצעות מודלים חדשניים וטכנולוגיות דיגיטליות מתקדמות.

המעבדה תאפשר להתמודד עם אתגרים רב מערכתיים אשר מופו באמצעות שיתוף פעולה חוצה ארגונים בין קרנות הביטוח הלאומי, ארגון הג'וינט (אשל), משרד הבריאות, משרד הרווחה, המשרד לשוויון חברתי, עיריית באר-שבע ואוניברסיטת בן-גוריון.

בין האתגרים שמופו: מניעת נפילות, הפגת בדידות, מניעת הידרדרות אצל קשישים עם תפקוד מוגבל, טיפול בכאב וטכנולוגיות שיסייעו ברחצה ושירותים.

המטרה: בחינה וסימולציה הוליסטית על כל היבט בחיי האזרח הוותיק

מעבדת החדשנות מדמה את סביבת החיים של האזרחים הוותיקים, על כלל היבטיה: משפחה, רווחה, רפואה, חיבור וקשר לבני הדור הראשון ועוד. במעבדה נבנה בית מרוהט הכולל חדר שינה, מטבח וחדר אירוח, ובו וסביבו נבחנים טכנולוגיות דיגיטליות מודלים חדשנים לשיפור איכות חייו ובריאותו של האזרח הוותיק: שיטות מתקדמות לקשר עם בני המשפחה והסביבה, רצף הטיפול הרפואי מול בתי החולים וקופות החולים, מעורבות ופעילות חברתית (ליציאה ממעגל הבדידות), קשר עם בני נוער, שירותי רווחה, קשר עם מטפלים ועוד.

סביבת החיים המלאה במעבדה, בשילוב טכנולוגיות מתקדמות ומחקר, תאפשר ראיה הוליסטית אשר תבחן את כלל מערך הצרכים והשירותים שניתנים לאזרח הוותיק ברמה העירונית והארצית. במסגרת המעבדה, CDI תייצר תהליכי חשיבה ופיתוח בשיתוף עם השותפים, יזמים, סטרטאפים, הנהגת העיר ומומחים מהאקדמיה, במטרה להגיע לפתרונות חדשניים המביאים לשיפור ניכר בחייהם של האזרחים הוותיקים.

המעבדה תפעל על פי מתודולוגית חדשנות  משולבת שפותחה ב-CDI, השמה את האתגר במרכז ומאפשרת לאקו-סיסטם של השותפים השונים מציאת פתרונות חדשניים (טכנולוגיים, תהליכיים, חברתיים), בחינתם והדגמתם בסביבת המעבדה,  ביצוע תוכניות פיילוט בסביבות הרלוונטיות בעיר באר שבע, ובהתאם למדדי ההצלחה של תוכניות הפיילוט, הטמעתם ברמה העירונית והארצית.

ראש העיר באר-שבע, רוביק דנילוביץ': "תוחלת החיים בעולם עולה משנה לשנה, והעולם חייב "לחשב מסלול מחדש" בכל הקשור לאזרחים הוותיקים. זהו פרויקט יוצא דופן ברמה הבינלאומית, ובזכותו באר שבע צפויה להפוך לעיר המובילה בעולם בתחום החדשנות, המחקר והפתרונות לאוכלוסייה הבוגרת".

עו"ד איציק סבטו, מנהל קרנות הביטוח הלאומי "מתוך ראייה עכשווית ועתידית של השלכות עליית תוחלת החיים על רווחת ציבור בני הגיל השלישי, נרתמו קרנות הביטוח הלאומי באמצעות קרן סיעוד וקרן מפעלים מיוחדים,  לשותפות עם CDI בהקמת מעבדת חדשנות לגיל השלישי. מעבדת חדשנות ייחודית זו, הראשונה מסוגה בארץ, נועדה להתמודד עם אתגרים רב מערכתיים של האזרחים הוותיקים בכל מעגלי החיים, באמצעות הדמיית סביבת חייהם במטרה לפתח שירותים ומוצרים חדשניים לפתרון מצוקותיהם ולמען יצירת מחר חברתי טוב יותר."

בועז גור לביא, ממייסדי CDI "מתוך חזון של רתימת חדשנות, טכנולוגיה ויזמים ביחד עם גופי הממשלה, התעשייה והאקדמיה לטובת שיפור חייו של האזרח, הקמנו את מעבדת החדשנות לגיל השלישי שהנה חלוצה עולמית בתחומה. התארכות תוחלת החיים של אוכלוסיית הגיל השלישי והרביעי הביאה עמה אתגרים חדשים – שעד היום לא היו בפוקוס של היזמים. השוק הוא ענק ובעל פוטנציאל אדיר ועכשיו אנחנו נותנים הזדמנות למוחות המחודדים של הסטארטאפ ניישן להוכיח את היכולת שלהם גם בתחום הזה".

איך זה עובד?

בבסיס המודל של מעבדת החדשנות עומד העקרון לפיו חייו של האזרח הוותיק – צרכיו, שאיפותיו, פעולותיו – אינם אוסף של תחומים נפרדים ובלתי קשורים אלא מארג אחד המשלב כל הזמן בין המשפחה, הסביבה, הצרכים החברתיים, המצב הרפואי המשתנה, הצורך בתעסוקה ופעילות, צרכי רווחה ועוד. רק לחדשנות אשר תיקח בחשבון את כלל תחומי החיים, בכל רגע נתון, סיכוי להביא לשינוי אמיתי באיכות חייהם של האזרחים הוותיקים.

לפי עקרון זה, הוקמו במעבדה 4 אזורי חדשנות:  אזור המשפחה אשר ידמה את כל היבטי הקשר האזרח הוותיק עם בני משפחתו (במצבי חיים שונים: רווחה, סיעוד, רפואה, קשרי משפחה, תעסוקה ועוד);  אזור רפואה אשר ידמה את הקשר של האזרח הוותיק עם מערכת הבריאות (בתי חולים, רפואת משפחה, רפואה יועצת, רצף טיפול ועוד); אזור רווחה אשר  שידמה את הקשר של האזרח הוותיק עם גורמי הסיעוד והרווחה (כגון עובדת סוציאלית); אזור מערכת החינוך לבחינת מודלים חדשניים של חיבור בין דורי בין האזרח הוותיק לבני הנוער ומערכת החינוך (תלמידים, בתי ספר, תנועות נוער ועוד).

בין הסטרטאפים והמיזמים החדשניים שכבר פועלים בימים אלו במעבדה:

  •     UniperCareפלטפורמת טלוויזיה המאפשרת תקשורת יעילה יותר בין המטופל לבין המעגל המשפחתי הקרוב; BetterCare – אפליקציה, המיועדת לספק למטפלים בבתי אבות ובמרכזים סיעודיים מידע מדויק  ופיקוח על איכות הטיפול במטופלים;  Vitalerter – פלטפורמת ניטור אלחוטית ניידת המיועדת לחולים סיעודיים ועוקבת אחר קצב הלב ומערכת הנשימה. המערכת מסוגלת להתריע על נפילות ,הידרדרות כללית, זיהומים, חרדה ודכאון;

  •  HEALTHYIO – ערכה ביתית לבדיקות שתן בבית המטופל ומאפשרת שימוש במצלמת הטלפון הנייד ופענוח תוצאות הבדיקה תוך דקות ספורות ושידור הנתונים לרופא;  Local Story – כלי המאפשר לאזרח הוותיק לספר את סיפור חייו בשיתוף עם משפחתו  על ציר זמן  דיגיטלי ועוד.

אודות (CDI (Center for Digital Innovation

CDI הנו מרכז לחדשנות דיגיטלית אשר הוקם ע"י היזמים זיו אופק, שרון סספורטס ובועז גור-לביא ובשיתוף אוניברסיטת בן גוריון ועיריית באר-שבע, ומתמקד בקידום וניהול חדשנות דיגיטלית  בתחומים בריאות, רווחה,  חינוך וערים חכמות. המרכז, אשר משתרע על פני שטח של 2,000 מ"ר, הוקם בפארק תעשיות מתקדמות גב-ים בבאר שבע, ופועל כחברה לתועלת הציבור (ללא מטרות רווח). מאחורי המרכז עומדת שורת יזמים ואנשי רפואה ואקדמיה, ביניהם פרופ' רבקה כרמי נשיאת האוניברסיטה (המשמשת כיו"ר הדירקטריון של החברה), פרופ' דן בלומברג (סגן נשיאה למחקר ופיתוח), , פרופסור אריה מורן, פרופ' גדעון סהר, מנהל מחלקת לב וחזה בבית החולים סורוקה ואופיר בן-אבי, לשעבר ראש ממשל זמין במשרד ראש הממשלה.

________________________________________________________________

ביצוע פעולות מרחוק בקלות ובפשטות!

כנסו לאפליקציית 'וואטר-לי' – מי שבע> בחרו באריח 'טפסים דיגיטליים'> פנייה חדשה לסטטוס נט> בחרו בטופס המבוקש. כך, תוכלו לשלוח מגוון טפסים לתאגיד המים ולהתעדכן בזמן אמת אודות סטאטוס הטיפול בפניה באמצעות אופציית 'היסטוריית הפניות שלי'. ניתן לבצע פעולות מרחוק גם באתר התאגיד. לחצו כאן