פריצת דרך רפואית נוספת נרשמה לבית החולים סורוקה

תיקון של דליפה במסתם המיטרלי בשיטה חדשנית ללא צורך בפתיחת בית חזה בוצע לראשונה במרכז הרפואי סורוקה.

מהיום יוכלו תושבי באר שבע והדרום הסובלים מדליפת המסתם הצניפי ( מיטרלי ) בליבם והמצויים בסיכון גבוה לניתוח לעבור תיקון בגישה לא  ניתוחית חדשנית, זעיר פולשנית, דרך  צנתור.

בשבוע שעבר בוצעו לראשונה בסורוקה פעולות של תיקון מילעורי של מסתם מיטרלי דולף בשיטה החדשנית.

הפעולה בוצעה בשיתוף פעולה של יחידת האקו, יחידת הצנתורים וחטיבת ההרדמה .

דליפה (אי ספיקה) של המסתם המיטרלי עלולה להיגרם כתוצאה מפגם במסתם עצמו או עקב פגיעה בתפקוד שריר הלב. הסיבות לאי ספיקה של המסתם הינן מגוונות וכוללות: הפרעות ברקמת חיבור, מצב לאחר התקף לב, מחלה שגרונית או דלקת פנים הלב כאשר הדליפה היא קשה נגרמת אי ספיקת לב העלולה להביא לפגגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי.

הטיפול השיגרתי במום זה הוא בניתוח אך ישנם חולים בהם הניתוח כרוך בסיכון גבוה. מטרת הפרוצדורה החדשנית היא להביא לסגירה מלאה של המסתם בזמן הסיסטולה ( התכווצות הלב ), ולאפשר תפקוד תקין של המסתם.  הפרוצדורה כוללת החדרת צנתר מיוחד דרך וריד  מרכזי, הבאתו עד למסתם המיטרלי, ותיקון אי הספיקה ע"י התקנת מתקן דמוי אטב  התופס את עלעלי המסתם ומקרב אותם זה לזה.

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים בסורוקה: " גישה זו מפחיתה את הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בניתוח ומאפשרת החלמה והתאוששות מהירה יותר. הפרוצדורה החדשנית מרחיבה באופן משמעותי את היכולת הטיפולית לחולים בסיכון גבוה לניתוח, שעד כה נאלצו לעבור למרכזים רפואים אחרים לביצוע הפרוצדורה וכעת יוכלו לעבור אותה קרוב לבית".

פרופ' דורון זגר , מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה: " ההחלטה על הטיפול הנכון לכל חולה עם דליפה של המסתם המיטראלי מתקבלת בדיון משותף של המערך הקרדיולוגי והמחלקה לניתוחי לב. הטיפול המילעורי החדש מיועד לחולים אשר הסיכון הניתוחי שלהם מוערך כגבוה. השילוב של הציוד החדשני בחדר הצנתורים יחד עם מומחים מיומנים בתחומי הקרדיולוגיה ההתערבותית והאקו, ובשיתוף חטיבת ההרדמה,  מאפשרים לבצע פרוצדורה חדשנית בהצלחה ".

הטיפול החדשני בוצע ע"י: ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת צנתורים, ד"ר אדי קויפמן, ד"ר גבריאל רוזנשטיין, וד"ר סרג'ו קובל מהמערך הקרדיולוגי בראשותו של פרופ' דורון זגר וד"ר סימנוב דימטרי מחטיבת ההרדמה של בית החולים.

לאחר הפרוצדורה המטופלים חשו בטוב ושוחררו לביתם כעבור זמן קצר.