פינת הבריאות השבועית עם אפרת נבון מרכז 'תרפא':

פינת הבריאות השבועית עם אפרת נבון, נטורופתית מוסמכת, מנהלת מרכז 'תרפא':

פסח חלף ואיתו עשרת המכות שירדו על מצרים ואנשיה. לצערנו, נותרנו אנו עם המכות של העולם המתועש בו אנו חיים. תוכלו להימנע מהן אם תכירו אותן ותאמצו לכם אורח חיים בריא – השבוע אפרוס בפניכם את חמשת המכות הראשונות –

  1. מכת מתח: בזמן מתח בלוטת יותרת הכליה מפרישה הורמונים שנועדו להכין את הגוף לתגובה של בריחה או מאבק בגורם המתח (fight or flight)- ברגע שתחושת המתח היא תמידית נוצר עומס על בלוטת יותרת הכליה אשר גורם לרפיונה ובנוסף נוצר מצב דלקתי סמוי בגוף, מערכת החיסון נחלשת, ומכאן הדרך למחלה קצרה.

הפתרון: מצאו דרך להירגע- כל אחד בדרכו: ביצוע פעילות גופנית, תפילה, שיחה עם חבר/ה, עיסוק בתחביב כלשהו, שימוש בטכניקת נשימות מרגיעה, תרגול יוגה, האזנה למוזיקה, אפיה וכדומה.

  1. מכת סוכר: קנה הסוכר עבר תהליכים רבים והרסניים עד שהופקו ממנו הגרגרים הלבנים הלא תמימים הללו: הם יוצרים תהליכי דלקת בגוף, מזינים תאי סרטן, מחלישים את מערכת החיסון, גורמים נזק לדופן כלי הדם, מעייפים ומחלישים את הלבלב, גורמים להשמנה, יוצרים ומחריפים הפרעות קשב וריכוז והיפראקטביות, מגבירים סיכון אלצהיימר ועוד.

הפתרון: תחליפי סוכר טבעיים: סטיביה, מולסה, סילאן, סוכר קוקוס (נמצא בבתי הטבע), מייפל אמיתי, דבש לא מחומם.

  1. מכת הממתיקים המלאכותיים: מדובר בחומרים כימיים ולא טבעיים שהגוף לא מכיר ועל כן לא מצליח להפריש מהגוף: כך הם מצטברים ברקמות המעי ומהווים חלק מהרעלים במערכת העיכול. לכל ממתיק יש השפעה רעה אחרת על הגוף: כאבי ראש, נזק לכליות, סרטנים מסוגים שונים, הפרעות עיכול, אי סבילות לאינסולין (וכך גורמים ומחריפים סוכרת למי שכבר יש) ועוד. והם אפילו לא תורמים לשמירה על המשקל אלא להיפך!

הפתרון: שימוש בסטיביה שהיא נטולת קלוריות וטבעית. ולמי שאין סוכרת יכול להשתמש בממתיקים טבעיים כפי שפורטו לעיל.

  1. מכת שומני הטראנס: גורמים ליצירת רדיקלים חופשיים בגוף אשר יוצרים תהליכים סרטניים. שוקעים בכלי הדם, מחלישים את מערכת החיסון ועוד. שומני טראנס יש במרגרינה, מחמאה, חטיפים, עוגות קנויות, מלוואח, בורקס, שוקולדים מסוימים, דגני בוקר, שמנים מזוככים (כגון קנולה, סויה, חמניות) ועוד מוצרים קנויים.

הפתרון: שימוש בשמן זית מכבישה קרה לתיבול, ושמן קוקוס מכבישה קרה ואפילו חמאה או גהי (חמאה מזוככת) לבישול ואפיה.

  1. חוסר פעילות גופנית: הישיבה מול הטלוויזיה או המחשב, שלל מכשירי האלקטרוניקה שמבצעים עבורנו עבודות שפעם עמלנו עליהן בגופינו (כגון כביסה, טחינה ועוד), חוסר בזמן ובחשק לפעילות גופנית, לא מיטיבים עם גופינו. פעילות גופנית הוכחה כמועילה לאיזון סוכרת, מניעת מחלות לבביות, עייפות, טיפול בעצירות, פיברומיאלגיה, אלצהיימר, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

הפתרון: נסו להתרגל לפעילות כלשהי- ההתחלה תמיד קשה אך אם מתרגלים ההנאה מובטחת וזה אפילו יכול למכר! ההמלצה היא על לפחות 150 דקות של פעילות גופנית בשבוע.

על חמשת המכות הנותרות אכתוב בפינת הבריאות בשבוע הבא- יש למה לחכות!

ובינתיים- מרכז "תרפא" ישמח ללוות אתכם ביעוץ לתזונה נכונה, לאורח חיים בריא ולריפוי טבעי: 052-2628033