"הנשק הסודי" מאחורי ההצלחות המרשימות של נבחרות ישראל בכדורסל

לצוות פסיכולוגי-ספורט מבאר-שבע, בהנחייתו של פרופ' מיכאל (מיקי) בר-אלי מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, תרומה גדולה בהישגי הנבחרות

לא רבים יודעים, אבל מאחורי ההצלחות המרשימות של נבחרות העתודה (אלופת אירופה) והנוער (אלופת אירופה דרג ב’) של ישראל בכדורסל, עומד, בין היתר, צוות פסיכולוגים/יועצים מנטליים באר-שבעים, בהובלתו של פרופ' מיכאל (מיקי) בר-אלי, מופקד הקתדרה למחקר בספורט על שם נט הולמן בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בדצמבר 2018 פנה המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל, פיני גרשון, אל פרופ' בר –אלי והציע לו לתרום מניסיונו ומכישוריו על מנת לחזק את הצד המנטלי של נבחרות הכדורסל לקראת אליפויות אירופה השונות שנערכו בקיץ זה.

אחרי תהליך של חשיבה, הוחלט על קונספציה שבמסגרתה יבנה פרופ' בר-אלי צוות פסיכולוגי ספורט/יועצים מנטליים וינחה את עבודתו. לצורך זה, גייס פרופ' בר-אלי לצדו שני אנשי מקצוע מעולים: את אייל אילת, בעל תואר שני מאוניברסיטת בן-גוריון (הנמצא כעת בהליך ללימודי דוקטורט, גם כן באוניברסיטת בן-גוריון), שעיקר עבודתו הינה כפסיכולוג בקורס טייס, ואת ליאור ליפשיץ, יליד העיר באר-שבע, כוכב כדורסל, אשר שיחק בעבר בליגת העל ובנבחרות ישראל, בעל תואר שני, המתמחה אצל בר-אלי בפסיכולוגיה של ספורט. אייל עבד בצמוד לנבחרת העתודה, וליאור עם הנוער והקדטים.העבודה המקצועית עם הנבחרות וה"פילוסופיה" שמאחורי ההתערבות הפסיכולוגית והמנטלית בהן התבססו על ספרו של פרופ' בר-אלי "בוסט!", שפורסם לאחרונה באנגלית בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד שבארה"ב ובגרמנית בהוצאת ווילי, ואשר נמצא בימים אלה בהליכי תרגום לעברית לצורך הוצאתו לאור בהוצאת "אור-עם".

פרופ' בר-אלי: "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שנבנה מערך סיוע מסודר כגון זה בכדורסל הישראלי, לרבות נוכחות של אנשי המקצוע בשטח והשתתפות בנסיעות לחו"ל, כנדרש. האיגוד – בראש ובראשונה, יו"ר הועדה המקצועית, עמוס פרישמן [אף הוא כוכב כדורסל בעברו, אשר שיחק ברמות הכי גבוהות בארץ, בליגה ובנבחרות] – נתן לנו גיבוי מלא, כך שיכולנו לעשות את מרבית הדברים שמצאנו לנכון. אני ממש לא רוצה לטעון שזה רק בזכותנו, ממש לא, אבל אי אפשר להתעלם מכך שכולם, ללא יוצא מן הכלל, שיבחו את התפקוד המנטלי של נבחרות הכדורסל. לדעתי, ההצלחה הפנומנלית של כל 3 הנבחרות נובעת מכך שהאחראים [פיני גרשון ועמוס פרישמן], ידעו לעבוד כמו שצריך – כולל מתן גיבוי מלא (לא רק) לצוות הפסיכולוגי", מדגיש (ומפרגן) פרופ' בר-אלי, ומוסיף: "לדעתי, יתכן מאד שעצם הקמת הצוות,שידרה למאמני הנבחרות  מסר ברור בנוגע לחשיבות התחום, שכן כולם – אריאל בית-הלחמי (עתודה),  אורן אהרוני (נוער) וברק דמיציאן (קדטים) – שיתפו פעולה באופן יוצא דופן ואף שמו בעצמם דגש מיוחד על הצד המנטלי".

להמחשת דבריו מבקש פרופ' בר-אלי להציג את ההישגים הנהדרים של הנבחרות הצעירות, אשר הצליחו כולן מעבר למצופה (ובודאי שהגשימו את מטרותיהן):  נבחרת העתודה  – זכתה באליפות אירופהback to back”  " (פעם שניה ברציפות), תוך התמודדות ראויה לשבח עם לחצים גבוהים  (הקיימים בדרך כלל על אלופה מכהנת המגנה על כתרה),  מול הקהל הביתי [שעלול, במקרים מסוימים, להוות דווקא stressor (גורם לחץ) על השחקנים].  נבחרת הנוער –  זכתה באליפות אירופה דרג ב' ועלתה לדרג א  ללא הפסד, תוך "רמיסת" רוב מתחרותיה באליפות.

"נבחרת הקדטים – רשמה הישג בכך שהצליחה להישאר בדרג א "ביג טיים":  חסר היה סל אחד כדי שיהיו אפילו ב-5-8 (רבע הגמר), ומשם הלאה – מי יודע… ואחר כך עוד שואלים אותי אם צריך או לא פסיכולוג ספורט", אומר בר-אלי, ומוסיף: "אבל חשוב, כמובן, שידע לעבוד כמו שצריך!"

פרופ' רוני לידור,  נשיא המכללה האקדמית בוינגייט (שהינו במקור איש כדורסל בכיר וכיום מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה של ספורט, בר-סמכא בטיפוח ספורטאים צעירים), ציין: "שרק אלה יהיו תמיד הישגי הספורטאים שלנו!".

בתמונה: פרופ' מיכאל (מיקי) בר-אלי. צילום: מזל שופן